بیوگرافی و اطلاعات رضا صادقی

رضا صادقی خواننده موسیقی پاپ، آهنگساز و ترانه‌سرا است. وی اصالتاً از شهریست بنام میناب روستای کریان و در 25 مرداد سال 1358 در محله شیر اول بندرعباس به دنیا آمد. ابتدا کار خود را با تلاوت قرآن آغاز کرد. علاقه مندی او به موسیقی موجب شد که او مسیرش را به آن سمت تغییر دهد. خیلی دردناک است وقتی بدانید رضا صادقی با اشتباه پزشکی فلج شده است، در کودکی به علت سرما خوردگی به دکتر برده شد که متأسفانه پرستار آمپول پنی سیلین را به اشتباه در عصب وی تزریق نمود و به خاطر آن تمامی بدن وی فلج شد اما بعد از تلاش های پدر و مادر و طی درمان کل بدن ایشان مداوا شد و فقط در زانوهایش ضعفی ایجاد شد شاید خیلی ها جای او بودن از زندگی نا امید میشدند اما او جنگید و حالا همه او را میشناسند. رضا صادقی در بیشتر آثارش، ترانه‌سرایی و آهنگسازی به عهده خودش بوده‌ است، و در اشعار بندری‌اش از سروده‌های ابراهیم منصفی و محمدعلی قویدل استفاده کرده‌است.

اولین تجربهٔ او در موسیقی به آهنگ راز عشق در سال 1371 باز می گردد. او در سال 1372 اولین آلبوم خود را با همین نام ارائه کرد. بعد از آن همکاری خود را با گروه هنری کیمیا آغاز کرد و آلبوم های گل لاله، رؤیای شیرین و مستانه و دیوانه را عرضه کرد. پس از آلبوم گل لاله همکاری خود را با گروه کیمیا قطع کرده و برای پیشرفت در کار به تهران آمد.

او در بعضی کارهای خود از اشعار مهدی اخوان ثالث و سهراب سپهری استفاده کرده‌است. آغاز معروفیت او به ترانه مشکی رنگ عشقه در آلبوم مشکی رنگ عشقه بر می‌گردد. او که به مشکی پوش معروف است از ۲۵ مرداد ۱۳۷۲ لباس مشکی بر تن می‌کند. وی پس از مشکی رنگ عشقه آلبوم پیرهن مشکی را با همکاری شرکت ایرانگام و بصورت رسمی و مجاز ارائه کرد. آلبوم وایسا دنیا دومین آلبوم رسمی وی بود که در سال ۸6 منتشر شد و موجی عظیم ایجاد کرد. آهنگ وایسا دنیا که ترک اول این آلبوم محسوب می‌شد با ترانه سرایی و آهنگسازی رضا صادقی و تنظیم سیروان خسروی منتشر شد.

او در 20 بهمن 90 با دختری ایرانی که ساکن آلمان بوده عقد و یک سال بعد ازدواج کرد. و دو دختر به نام های تیارا زاده بهمن 1392 و ویانا زاده خرداد 1396 دارند.

اجرای زنده و کنسرت ها

رضا صادقی در اجرای زنده توانایی بالایی دارد و در دوره فعالیت اش، بیشترین تعداد کنسرت را در شهرهای مختلف ایران و جهان برگزار کرده است. وی جزو انگشت شمار خواننده های ایرانی است که قبل از انتشار آلبوم رسمی اجرای زنده داشته است.

در سال ها اخیر بهنام ابطحی، امید حاجیلی، پوریا نیک پور و علی ثابت از رهبران ارکستر رضا صادقی بوده اند. هم اکنون رضا صادقی و بهنام ابطحی پس از مدتی قطع همکاری، دوباره همکاری خود را آغاز کرده اند و ابطحی، هم اکنون رهبر ارکستر رضا صادقی با نام ارکستر مشکی پوشان است.

وی در سال کنسرت های بسیاری را اجرا می کند که با استقبال فوق العاده ای همراه است. رضا صادقی طی دو سانس کنسرت در سالن تالار وزارت کشور 6 شهریور 1394 آلبوم فقط گوش کن را برای نخستین بار در بزرگترین سالن کشور روی صحنه برد.

musickhooneh-reza-sadeghi-701-426
کنسرت رضا صادقی

لیست آلبوم های رضا صادقی

آلبوم ها غیر رسمی

● راز عشق / ۱۳۷۲

● باله پرواز / ۱۳۷۳

● کلاغ غارغاری / ۱۳۷۴

● گل لاله / ۱۳۷۵

● بندر قدیم / ۱۳۷۶

● مستانه و دیوانه / ۱۳۷۷

● رویای شیرین / ۱۳۷۸

● ۱۰ ثانیه / ۱۳۷۹

● عاشقم من / ۱۳۸۰

● حکایت مشکی پوش / ۱۳۸۱

● مشکی رنگه عشقه / ۱۳۸۲

● کما / ۱۳۸۲

● پرچم مشکی / ۱۳۸۳

● دلم برات میسوزه / ۱۳۸۴

● چقدر سخته / ۱۳۸۸

آلبوم های رسمی

● پیرهن مشکی / ۱۳۸۵ 

● وایسا دنیا / ۱۳۸۶ 

● یکی بود یکی نبود / ۱۳۸۸ 

● سلام آقا (دو قطعه در وصف امام حسین) / ۱۳۸۸ 

● هشت (یک قطعه در وصف امام رضا) / ۱۳۸۹ 

● دیگه مشکی نمی‌ پوشم / ۱۳۹۰ 

● نسیم انتظار (دو قطعه مذهبی) / ۱۳۹۱ 

● همین / ۱۳۹۲ 

● آلبوم گروهی من و ما (یک قطعه بنام فال) / ۱۳۹۲ 

● فقط گوش کن / ۱۳۹۳ 

● شب بارونی / ۱۳۹۴

●یعنی درد / 1396

●زندگی کن / 1397

همخوانی های رضا صادقی

رضا صادقی با بیشتر خواننده ها ی داخلی رابطه خوبی دارد و سابقه همکاری با بسیاری از آنان را دارد، گزیده ای هم خوانی هایش را در زیر ببینید:

  • هم دلی با ناصر عبدالهی
  • هیچ جا بندر نابو با شروه خوانی خالو قنبر راستگو
  • هم وطن به همراه فرزاد فرزین
  • من و بارون با بابک جهانبخش
  • نمی دونی و میدونم با خشایار اعتمادی
  • با تو می خندم با شهاب رمضان
  • خارج از تصور با پویا نیکپور
  • یه روز از پیش تو میرم با امید حجت
  • فصل بهار با مرتضی پاشایی، محمد علیزاده، مهدی یراحی، پیام عزیزی و سعید شهروز
  • قطعه ایران ایران اجرا شده در کنسرت با سالار عقیلی
موزیک خونه