بیوگرافی و اطلاعات شادمهر عقیلی

شادمهر عقیلی، رکورد دار فروش آلبوم در ایران، خواننده اي که از دهه هفتاد به بعد موسیقی ایران را دچار دگرگونی کرد و یکی از پایه هاي نسل جدید موسیقی پاپ است. اگر بخواهیم تمام موفقیت هاي وی را ذکر کنیم باید یک کتاب بنویسیم.

او متولد 7 بهمن 1351 در تهران است و خواننده، آهنگساز، نوازنده، تنظیم‌کننده، ترانه‌سرا و بازیگر است. و از عهده این کار ها به بهترین شکل برمیاید. فارغ التحصیل رشته موسیقی از هنرستان است، سه برادر بنام هاي حمید، محمد تقی و محمد علی و یک خواهر بنام پروین دارد دو برادرش یکی در زمين لرزه رودبار و یکی در خدمت سربازی فوت شدند. محمد تقی نیز در سال ۹۲ درگذشت. پدرش نیز در دوران نوجوانی شادمهر درگذشت.

درسال 1376 از هنرستان موسیقی به اتفاق یک گروه به واحد موسیقی صداوسیما رفت. فواد حجازی هم جزو آن گروه بود. در همانجا بود که با خشایار اعتمادی و علیرضا عصار آشنا شد نخستین آلبوم بدون کلام او به نام بهار من درسال 76 که تنظیمی جدید از قطعات قدیمی بود مورد استقبال قرار گرفت و هم زمان همکاری خودرا با صداوسیما آغاز کرد.

بازی در سینما

شادمهر عقیلی در دو فیلم سینمایی سابقه بازی دارد اول در فیلم پر پرواز در سال 1379 به کارگردانی خسرو معصومی و بازی هنرمندانی مثل شهلا ناظریان، مرجان شیرمحمدی، داوود ناقور و زیبا بروفه بازی کرد و بعد در فیلم شب برهنه به کارگردانی سعید سهیلی و بازی اکرم محمدی و علی قربان زاده حضور داشت. فیلم سینمایی پرپرواز پر فروشترین فیلم سینمایی سال شد.

آلبوم مسافر شادمهر عقیلی

آلبوم مسافر که دومین آلبوم شادمهر است در سال ۱۳۷۷ با همراهی و همفکری بهروز صفاریان که در واقع اولین آلبوم با کلام او محسوب می‌شود به به بازار آمد که با استقبال بسیار زیادی روبرو شد. این آلبوم یکی از پر فروش‌ترین آلبومهای بعد از انقلاب بود که در دهه ۷۰ وارد بازار شد.

لیست آهنگ های آلبوم مسافر

_ مسافر                                           _ گل یاس

_ روح سبز                                        _ بی تابی

_ هزار و یک شب                              _ آرزوها

_ مشق سکوت                                  _ پل عاطفه

_ حدیث مهربونی                              _ سل وحشی

 

آلبوم دهاتی شادمهر عقیلی

دهاتی، آلبوم بعدی عقیلی بود که توسط شرکت فرهنگی هنری «فارس نوا» منتشر شد. شرکت پخش‌کننده آلبوم دهاتی برای گرفتن مجوز با موانعی از سوی وزارت ارشاد روبرو شد به‌طوری‌که شادمهر بارها مجبور شد ترانه‌های این کار را بازخوانی و اصلاح کند. این آلبوم موفق شد تحولی بزرگ در موسیقی پاپ ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایجاد کند. بنا بر اعلام منابع متعددی آلبوم دهاتی پر فروش‌ترین آلبوم تاریخ موسیقی پاپ ایرانی، بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران است.

در دی ۱۳۹۲ این آلبوم پس از ۱۴ سال توسط توسط کمپانی ایران‌گام با طرح جلدی جدید بازنشر شد. باز نشر این آلبوم حواشی بسیاری را بوجود آورد. همچنین روزنامه کیهان و خبرگزاری فارس با مقالاتی تند به بازنشر این آلبوم اعتراض کردند.

در اردیبهشت ۱۳۹۳ و در پانزدهمین سال روز انتشار آلبوم دهاتی، صفحه رسمی شادمهر عقیلی در فیسبوک تیراژ این آلبوم را حدود ۱۰ میلیون نسخه اعلام کرد و از آن به عنوان پر فروش‌ترین آلبوم تاریخ موسیقی پاپ ایران در بعد از انقلاب ۱۳۵۷ نام برد.

 

musickhooneh-Shadmehr-Aghili-Dehati-cover-op-1024-521
کاور آلبوم دهاتی

لیست ترک های آلبوم دهاتی شادمهر عقیلی

 

دهاتی

پاییز

نوایی

دل خوشی

آسمونی

نگاه پنجره

غریبه

خونه

ترک ایران و مهاجرت شادمهر

شادمهر پس از بي مهري هاي فراوان از سوي وزارت ارشاد و شوراي موسيقي و به دنبال مجوز نگرفتن آلبوم آدم و حوا و همچنين ممنوع الصدا و تصوير شدن علي رقم ميل باطني اش تصميم به ترک وطن گرفت تا ادامه ي زندگي موسيقيايي خود را در آنسوي آبها تجربه کند . به همين منظور در سال 1381 به کشور کانادا ( شهر تورنتو ) مهاجرت کرد تا در آنجا ادامه ي فعاليت هاي هنري خود را دنبال کند. در آنجا موفق شد با کمپانی «نوامیدیا» قرارداد امضاء کند. ما حصل چهار سال اقامت در کانادا سه آلبوم خيالي نيست، آدم فروش و پاپ کرن است که با استقبال بي نظير ايرانيان در داخل ايران و سراسر جهان مواجه شد. بعد از کانادا به ایالت متحده رفت.

ازدواج کردن شادمهر

شادمهر عقیلی با یک دختر فیلیپینی الاصل به نام میامسا ازدواج کرده و یک فرزند دختر به نام ملینا دارد. میامسا دختر فلیپینی الاصل اما متولد سن دیه گو ایالت کالیفرنیاست. او فارغ التحصیل رشته طراحی صحنه تئاتراز دانشگاه سن دیه گواست.

او علاقمند به طراحی جواهرات بود و در طراحی مروارید حتی مدرک هم دارد.

آلبوم های شادمهر عقیلی

آلبوم های رسمی

بهار من / ۱۳۷۶

مسافر / ۱۳۷۷

دهاتی / ۱۳۷۸

مشق سکوت / ۱۳۷۸

نغمه‌های شرقی / ۱۳۷۸

پر پرواز / ۱۳۷۹

خیالی نیست / ۱۳۸۱

آدم‌فروش / ۱۳۸۲

پاپ کورن / ۱۳۸۵

تقدیر / ۱۳۸۸

طرفدار / ۱۳۹۱

تجربه کن / ۱۳۹۵

تصویر / ۱۳۹۶

آلبوم های غیر رسمی(آلبوم هایی که بدون رضایت شادمهر پخش شدند)

شام غریبان / ۱۳۷۴ 

دوری و پشیمانی / ۱۳۸۲ 

فریبا / ۱۳۷۸ 

آدم و حوا / ۱۳۷۹ 

سبب / ۱۳۸۶ 

تلافی / ۱۳۸۰ 

آنتیک / ۱۳۸۸ 

 

تک آهنگ های شادمهر عقیلی

فصل آشنایی

معبود

تو بی‌نهایت شب

قفس

عطر و شبنم

شب برهنه

داداشی

دام نفرین

چارداش

تو رو اینجوری می‌خوام

ساز شکسته

دل‌شکسته

بازیچه

زمستون

عادت (۱۳۸۸)

آزادی (۱۳۸۹)

Smooth Criminal (فقط در کنسرت)

عزیزم (فقط در کنسرت)

رؤیای ما (به همراه ابی) (۱۳۹۱)

طرفدار – ورژن اولیه

یه دختر (به همراه ابی) (۱۳۹۲)

رابطه (۱۳۹۲)

معروف (۱۳۹۳)

گمت کردم (۱۳۹۴)

حس خوبیه (۱۳۹۴)

فقط با تو عشقم (۱۳۹۵)

وارث (۱۳۹۵)

روز سرد (ورژن بیکلام)(۱۳۹۶)

کوه (۱۳۹۷)

وقتی که بد میشم (۱۳۹۷)

موزیک خونه